Šlaitinių stogų dengimas: kaip išsirinkti stogo dangą?

Net jei statote savo pirmąjį namą, turbūt jau žinote – kokia bus namo stogo danga, verta gerai apmąstyti iš anksto ir statybų eigoje nebesiblaškyti. Projektuojant statinį, atsižvelgiant į dangos svorį ir galimas apkrovas, paskaičiuojama visa stogo konstrukcija, todėl statybų eigoje persigalvojus dėl pageidautos dangos, ją pakeisti gali būti nepigu. Nors pagrindinę apkrovą stogui sudaro sniegas ir vėjo jėga, o stogo konstrukcija skaičiuojama gerokai didesnėms teorinėms apkrovoms, visgi pilnas čerpinio stogo „sumuštinis“ sveria 3-4 kartus daugiau nei skardinio stogo „sumuštinis“. Stogui keliami reikalavimai apibrėžti statybos techniniame reglamente STR 2.05.02:2008 „Statinių konstrukcijos. Stogai“.

Stogu dengimasŽinoma, esant poreikiui stogo konstrukciją galima ir sustiprinti, kad tiktų bet kokiai dangai, tačiau yra dar svarbesnis kriterijus, lemiantis stogo dangos pasirinkimą – stogo nuolydis, turintis lemiamos reikšmės stogo sandarumui. Būtinai atkreipkite dėmesį į konkrečiai stogo dangai taikomus minimalaus nuolydžio reikalavimus. Minimalus nuolydis paremtas skaičiavimais, įvertinant kaip greitai lietaus ar tirpstančio sniego vanduo nubėga neužsistovėdamas ant stogo. Pavyzdžiui, nors standartiškai čerpėms rekomenduojama, kad stogo nuolydis būtų bent 14-15 laipsnių, realiai reikalavimas svyruoja tarp 11-20 procentų, priklausomai nuo konkretaus čerpės modelio. Plieninei dangai taikomas minimalus reikalavimas nuolydžiui taip pat priklauso nuo profilio, todėl kartais pakanka vos 5, o kartais reikalaujama bent 15 laipsnių. Paradoksali situacija susidaro tuomet, kad žmonės lėkštam stogui pasirinkę plieninę dangą užsinori turėti kuo panašesnę į čerpinio stogo išvaizdą – deja, plieninė čerpinio stogo imitacija nestačiam stogui bus negalima, kadangi šiam profiliui taip pat dažniausiai reikalingas bent 15 laipsnių stogo šlaito statumas. Kaimiškose vietovėse populiarumo neprarandanti šiferio (banguotųjų lakštų) danga yra gana universali, mat jai dažniausiai pakanka, kad nuolydis būtų vos 7 laipsnių. Taip pat ganėtinai populiariai bituminių čerpelių dangai minimali nuolydžio riba panaši į įprastų čerpių – svyruoja tarp 10-15 laipsnių priklausomai nuo konkretaus gaminio.

Statybos – reikalas nepigus. Kadangi stogo kaina neretai sudaro net 15-25 proc. namo kainos, pakoreguoti planus dėl stogo dangos pasirinkimo gali ne tik žmona, bet ir neplanuotas biudžeto ištuštėjimas. O kartais būna ir atvirkštinių variantų – sutaupytas tūkstantis ar du leidžia pamąstyti ir apie brangesnės stogo dangos įsigijimą, todėl svarbu suprasti, kaip teisingai atskaičiuoti stogo kainą. Svarbiausia žinoti patį principą – skaičiuoti ne kvadratinio metro dangos kainą, o įvertinti išlaidas visam „sumuštiniui“, įskaitant pačią stogo konstrukciją, paklotą, dangą ir visus reikalingus papildomus priedus bei tvirtinimo detales. Žinoma, į kainą turi būti įskaičiuotas ir pats darbas – stogo dengimas. Kaip tikriausia jau pastebėjote, statybos darbų kaina gali ženkliai skirtis priklausomai ir nuo vietovės – pavyzdžiui, stogų dengimas Klaipėdoje pigesnis nei sostinėje, tačiau šiek tiek brangesnis nei Plungėje, Kretingoje ar dar didesnėje provincijoje.

Kadangi stogo dangos dažnai nekaitaliojame, skaičiuojant kainą logiška įvertinti ir prognozuojamą stogo dangos tarnavimo laiką:

  • Keraminės čerpės. Ilgiausiai tarnaujanti stogo danga, ypač jei glazūruota. Realu tikėtis 100 metų tarnavimo.
  • Betoninės čerpės. Tikėtina, kad kad ši danga tarnaus 40-80 metų.
  • Plieninė danga. Tarnavimo laikas labai priklauso nuo konkretaus produkto – gali būti ir 50, ir tik 10 metų.
  • Šiferis (banguotieji lakštai). Tikėtina, kad kad ši danga tarnaus bent 30 metų
  • Bituminė danga. Tarnavimo laikas labai priklauso nuo konkretaus produkto – gali būti ir 60, ir tik 10 metų.

Verta paminėti, kad, pavyzdžiui, banguotųjų lakštų spalva blunka kelis kartus greičiau nei kitų dangų, tai jei kas 5 ar 10 metų perdažysite, lygindami kainą, įskaičiuokite ir šias išlaidas.

Kainos skaičiavimo rezultatai gali nustebinti. Pavyzdžiui, jei bus samdomi profesionalūs stogdengiai, įvertinus visus aspektus, ko gero pigiausias – betoninių čerpių stogas, kažkiek brangesnis – keraminių čerpių stogas. Na, o jei stogą ryšitės įsirengti patys savarankiškai, ir jei savo darbo pinigais neįkainosite, šiferinis, skardinis arba bituminėmis čerpelėmis dengtas stogas atsieis pigiau.

#1$ komentaras

  1. Gerda

    Na manau geriausią stogo dangą parenka specialistai, kurie dirba su tuo. Niekada neapsimčiau pati rinktis stogo dangos. Neta kaip darė terasą nesiginčijau su tos srities specialistais.
    http://www.kiemoprojektai.lt/lt/kiemo-projektai/terasos.htm

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *