Kad ir kaip nenorėtume leisti pinigų senos buitinės technikos remontui, tačiau orkaitės stiklas turėtų būti pirmasis buitinis prietaisas, kuris būtų visiškai ir pilnai sutvarkomas. Labai svarbu, kad jis būtų tvarkingas, nes tai iš tiesų nulems tai, kaip toliau viskas veiks ir kas už to stiklo dėsis.
Karščio izoliacija
Taigi, pirmiausia pagalvokite, kaip orkaitės stiklas atlaiko karštį, kurį patiria iš vidaus? Tai specialus grūdinto ir klijuoto stiklo pluoštas, atsparos didžiausiam karščiui. Tačiau, kaip ir visi stiklai, jis nėra atsparus smūgiams. Dėl to, jeigu sumušite stiklą, jis ir subyrės arba įskils. O tuomet per mikro tarpelius galės laisvai atsirasti dalykai, kurie jums tikrai nepatiks. Kokie? Tiesiog gali atsirasti tikrai nemalonus karščio nutekėjimas, kai orkaitė bus tarytum kiaura ir per ją lengvai skverbsis šiluma.
Patrauklus vaizdas
Svarbu, kad orkaitės stiklas būtų švarus. Tai jūsų langas į kepantį maistą. Taip, kaip mes mėgstame pasižiūrėti pro langą į vidinį kiemą, taip turime mokėti pasimėgauti ir kepamo maisto vaizdu. Juk tai iš tiesų puikus dalykas, ir tikrai verta džiaugtis, kad visai šalia, jūsų virtuvėje, už stiklo čirška kažkoks patiekalas, kokį jūs tikrai mėgstate. Taip pat stiklas orkaites suteikia vizualinį patrauklumą. Jeigu to stiklo nebūtų, tai mes turėtume kažką tokio, kaip indų plovimo mašina. O net ir į skalbimo mašiną norisi pažiūrėti, pastebėti, kaip ten sukasi kokios kojinės ir užtrauktukas daužosi į metalinįį būgną. Tad juo labiau patraukliai atrodo orkaitė, kuri turi langą – viliojantį pasiūlymą, žvilgtelėti, kas ten karštyje dedasi.
Matome kepimo procesą
Tačiau stebėti kepimo procesą dažnai svarbu ne dėl smalsumo ar pasitenkinimo ryjant seiles ir svajojant apie būsimus patiekalus, o dėl to, kad tiesiog kepimo procesas mums leidžia lengvai patirti, kaip keičiasi patiekalas. Tarkime, jeigu kepate mielinį pyragą – būtinai turite stebėti, kas ten už to stiklo dedasi, kaip kyla tešla, ar neapskrunda, ar niekas nesvyla. Dėl to visos šiuolaikinės orkaitės turi orkaitės stiklą ir apšvietimą viduje, per tai mes galime stebėti maisto gamybos procesą. Smagiausia turbūt matyti, kaip vyksta greiti virsmai, kaip vieni fizikiniai kūnai keičia savo pavidalą ir virsta kitais. Pavyzdžiui, matyti, kaip kyla mielinis pyragas į viršų, kaip sukietėja kiaušinio baltymas ir virsta morengu, kaip šaudo kukurūzų spragėsiai iš sėklų, o gal kaip ant bulvyčiųlydosi sūris.