„Kur čia pas mus reguliuojasi šiluma“, – ne kartą klausėte kaimyno, bet jis tik truktelėjo pečiais. Tada pasiskambinote savo būsto pirmininkui, bet jis pasakė, kad ta skydinė yra užrakinta, ir čia prieiti gali tik tie žmonės, kurie yra atsakingi. Tačiau kas atsakingi? Ir kaip vyksta reguliavimas šilumos? Ar yra galimybė mokėti už šildymą mažiau? Nesigėdinkite klausti tokių klausimų, nes tai jūsų teisė žinoti.
Kaip šilumą galima reguliuoti daugiabutyje
Išties, nors jūs galbūt niekada ir nematėte tų jungiklių ir svirtelių, kurios reguliuoja šilumą jūsų name, tačiau tokia vieta su kontrolės punktu tikrai yra. Jeigu pamatytumėte ją, rastumėte žinias, jog atskirai gali būti kontroliuojama laiptinės šiluma, tam tikrų butų išsidėstymo šildymas. Taigi, jeigu pas jus labai kiaura laiptinė, tai ir šilumos ten bus panaudojama daugiau. O už laiptinės šildymą, kaip žinia, moka namo gyventojai.
Ar galima turėti autonominį šildymą
Kai kurie daugiabučių gyventojai nesutinka mokėti jiems priskiriamo šildymo. Tokiu atveju, jie siekia savo autonomijos ir sukuria dujų ar kitokią šildymo sistemą. Tačiau kartais, aišku, tai vis tiek labai negelbsti, nes vis tiek tenka mokėti ir už laiptinės šildymą, bendrųjų patalpų šilumą. Kaip rodo apklausos, šildymo sezonas finansiškai tikrai apsunkina žmonėms gyvenimą, o jam pasitaupę beveik niekada niekas neturi.
Kada šilumos kaina tikrai sumažės
Vienintelis efektyvus būdas padaryti, kad namo šildymas tikrai kainuotų pigiau, ta atlikti daugiabučio renovaciją. Kadangi, kaip minėta, šilumos srautą visada galima reguliuoti, tai jūsų name jos yra atsukta tiek, kad jums nebūtų šalta. Tačiau šaltis yra galimas dalykas dėl to, kad namas labai kiauras. Visi renovuotų daugiabučių gyventojai galėtų parodyti, kaip pasikeitė jų šildymo sąskaitos. Renovacijos metu užtikrinamas kokybiškas daugiabučio sandarumas ir aukštesnė jo energinio efektyvumo klasė. Kai namas sandarus, kai šiluma nepabėga per laiptinę, stogą, langus, langelius ir sienų kampus, tada jos reikia daug mažiau. Didžiausią šildymo sąskaitų skirtumą turintys gyventojai pasakytų, kad jiems po būsto renovacijos šiluma atpigo net iki 5 kartų.
Aš manau, jeigu tik įmoanoma, tai reikia atsijungti nuo bendro šildymo ir pasijungti šilumos siurblius (https://www.katilai.lt/silumos-siurbliai ). Tokiu atveju gali reguliuotis pagal save šilumą, o ir moki mažiau.
Visiškai sutinku su autoriumi – šildymo kaštų sutaupysime tik tuo atveju, jeigu šiluminė sistema energetiškai efektyvi. Daugiabučius prižiūrinčioms įmonėms tikrai derėtų susirūpinti ŠVOK sprendimais.